Az animék korszaka a 20. század elején kezdődött, mikor a japán filmkészítők elkezdtek kisérletezni az animációs technikákkal. A legősibbnek tartott animét 1917-ben kezdték el vetíteni. Ez egy két perces kis szösszenet volt, egy szamurájról szólt, aki az új kardját próbálgatta a célpontján, de vereséget szenvedett. Az első úttörőnek Shimokawa Oten, Junichi Kouchi és Seitarou Kitayama számított.
1930-ra az animáció egy alternatív történetmesélési forma lett Japánban. Az első hangosfilm anime a Chikara to Onna no Yo no Naka volt 1933-ban.
A Walt Disney féle Hófehérke és a hét törpe című rajzfilm sikere 1937-ben nagy hatást gyakorolt a Japán filmkészítőkre. Az 1960-as években Osamu Tezuka átvett sok Disney animációs technikát és leegyszerűsítette őket, hogy olcsóbb legyen.
Az 1970-es években rohamosan megnőtt a mangák népszerűsége, sokan közülük később animáltak. Osamu Tezuka munkája kiemelkedő, "Legendának" és "A mangák Istenének" hívták. Az ő munkássága olyan műfajokat és irányzatokat hozott létre, melyek mai napig az animék sajátságai. Például a mecha műfaj Tezuka munkássága alatt alakult ki. A robot animék nagy népszerűségnek örvendtek, ez a mai napig megmaradt.
Az 1980-as évekre az animék sokkal elfogadottabbakká váltak, bár nem annyira, mint a mangák. A sikerük a mai napig töretlen.
FORRÁS: WIKIPEDIA |